Dekoracje ”Para Młoda”

Dekoracje ”Para Młoda” to kompozycje kwiatowe, które w tym wyjątkowym dniu noszą na sobie lub ze sobą najważniejsze na ślubie osoby. Obowiązkowo jest to para młoda, ale często w pewien sposób wyróżnia się również świadków, druhów/ druhny oraz rodziców (szczególnie gdy panna młoda jest prowadzona do ołtarza przez ojca).

Bukiet panny młodej

Bukiet panny młodej to bardzo indywidualna ozdoba. Powinien pasować przede wszystkim do preferencji samej przyszłej żony, ale dobrze, jeśli odzwierciedla też ogólny styl i kolorystykę pozostałych dekoracji ślubno-weselnych i pasuje do sukni.

Zdarza się, że poza głównym bukietem przygotowujemy dodatkowy, którego jedynym zadaniem jest jedynie odnalezienie odpowiedniej panny podczas oczepin.


Wianek panny młodej

Ostatnio panny młode decydują się na wianek ślubny. Szczególnie pasuje do wydarzeń w stylu boho, rustykalnym lub tradycyjnym i regionalnym.

Nawet, jeśli na samym ślubie i weselu panna młoda nie decyduje się na wianek, coraz częściej jest on wybierany jako wyjątkowa ozdoba na poprawiny.


Bukiet lub korsarz dla świadkowej

Świadkowa jest również bardzo ważną osobą podczas ceremonii. Jej ozdobą kwiatową jest często bukiet, będący mniejszą wersją, nawiązującą stylem lub kolorystyką do bukietu panny młodej.

Coraz częściej jednak, ze względu na charakterystyczną funkcję i zadania na ślubie (układanie sukni lub welonu, noszenie prezentów, przejmowanie bukietu młodej w pewnych momentach), świadkowa zamiast tradycyjnego bukietu otrzymuje korsarz, czyli kwiatową bransoletę, która daje nieco więcej swobody.

Często poza świadkową bukiet lub korsarz otrzymują również:

  • Druhny, jeżeli taka funkcja również została nadana
  • Mamy pary młodej, aby podkreślić ich rolę i znaczenie oraz wyróżnić z tłumu

Butonierka pana młodego

Zdjęcie: Photolove in details

Ozdoba do butonierki pana młodego zazwyczaj jest miniaturowym akcesorium zawierającym elementy bukietu panny młodej. Co ciekawe, butonierka to właściwie otwór na guzik w klapie marynarki lub płaszcza, do którego w XIX wieku eleganccy mężczyźni wkładali kwiat. Teraz taka ozdoba jest raczej przypinana do samej klapy marynarki i używana tylko w ma wyjątkowe okazje, jak ślub i wesele.

Poza panem młodym ozdobę do butonierki tworzymy dla:

  • Druhów, jeśli na ślubie są osoby o takiej funkcji
  • Ojca panny młodej, jeśli prowadzi ją do ołtarza
  • Ojców pary młodej, by ich wyróżnić z tłumu i podkreślić ich znaczenie w tym wyjątkowym dniu